W poniedziałek, 30. kwietnia odbył się apel poświęcony majowym obchodom: Święta Pracy, Święta Flagi oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji. W tym roku organizatorzy zaskoczyli wszystkich obecnych nową formułą uroczystości. Całość inscenizacji została oparta na tekście ,,Pana Tadeusza” autorstwa A. Mickiewicza.

Uczniowie klasy VII wcielili się w romantycznych bohaterów. Dołożyli wszelkich starań, żeby ich kreacje sceniczne wypadły jak najlepiej. Na szczególną uwagę zasługiwały przepiękne kostiumy i charakteryzacje. Z kolei reprezentanci pozostałych klas wraz z nauczycielami czytali fragmenty narodowej epopei. Perfekcyjnie przytoczone teksty przenosiły słuchaczy do XIX – wiecznego dworku w Soplicowie i pomogły oddać nastroje niepodległościowe tamtej epoki.

Wśród lektorów pojawiły się zarówno dzieci z kl. I wraz z opiekunką p. Danutą Nowak, jaki i uczniowie klas starszych ze swoimi wychowawcami – p. M. Wodzień – Glapa, p. B. Jodełko. Nawet pan dyrektor – Zbigniew Jodełko zmierzył się z niełatwym, archaicznym słownictwem i w przepiękny sposób odczytał fragment opisujący losy księdza Robaka.

Całość przedstawienia została wzbogacona prezentacjami multimedialnymi oraz popisami wokalnymi chóru pod batutą p. M. Zawadzkiego. Zaśpiewano m.in. ,,Mazurek Dąbrowskiego” oraz ,,Witaj, majowa jutrzenko”.

Po części artystycznej został zorganizowany konkurs dla publiczności dotyczący wcześniej przeczytanych tekstów. Zainteresowanie słuchaczy okazało się być ogromne. Następnie p. M. Rubaj, p. K. Stefaniak oraz p. dyrektor wręczyli nagrody w Szkolnym Konkursie Ortograficznym.

Na zakończenie p. dyrektor zaapelował o dekorację domów biało-czerwonymi flagami i w kilku słowach przypomniał historię ,,Roty” – pieśni, która pretendowała do miana hymnu narodowego. Całość apelu zakończona została wspólnym, uroczystym odśpiewaniem utworu M. Konopnickiej:

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…

Katarzyna Stefaniak

Anna Simińska

W dniach od 21-22 kwietni br. trzydziestoosobowa grupa wraz z opiekunami: p. Emilią Ratajczak. p. Anną Berend oraz p. Anną Simińską udali się na wycieczkę do Wrocławia.

Pierwszym punktem zwiedzania była Panorama Racławicka. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali miasto i szukali krasnali, które kryły się w różnych zakamarkach. Wrocławskie krasnoludki są symbolem tego miasta, obecnie jest ich ponad 300 i liczba  ta nadal rośnie. Rzeźby krasnali wykonane są z brązu, a wywodzą się od malowanych w latach 80  XX wieku graffiti, Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Hydropolis – Centrum nauki i wiedzy o wodzie, gdzie za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, wiernych replik i modeli pokazana jest woda z różnych, fascynujących perspektyw.

Po wspólnej obiadokolacji wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na nocleg do Zgromadzenia Sióstr De Notre Dame.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Wrocławski Ogród Zoologiczny wraz z Afrykarium i Oceanarium, a także  podziwiali panoramę miasta z 48 piętra Sky Tower. Strudzeni ale pełni wrażeń wszyscy powrócili do Gościeszyna kilka minut przed 21:00

Anna Simińska

Dnia 13.04.2018 uczennice klasy II i III gimnazjum reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Poezji Angielskiej. Kamila Nowak z II gimnazjum zaprezentowała wiersz Christiny Rossetti „Echo”, Wiktoria Danielska z II gimnazjum wyrecytowała wiersz „Little Red Riding Hood and the Wolf” by Roald Dahl oraz Dominika Danielska z III gimnazjum – wiersz „How Do I Love Thee?” by Elizabeth Barret Browning.

Uczennice wyrecytowały wiersze na wysokim poziomie z użyciem rekwizytów, a także materiału audio do każdego wiersza. Pani Sylwia Malikowska, która przygotowywała uczennice do konkursu serdecznie gratuluje.

Sylwia Malikowska

6 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję wysłuchać koncertu na żywo, wykonanego przez artystów Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego z Bydgoszczy. Audycja była swoistą pogadanką o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, a jednocześnie prowokowała słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie. Tytuł koncertu brzmiał: „Muzyczny kogel-mogel”. Prelegentki w sposób ciekawy opowiedziały o takich formach muzycznych jak: rondo, wariacje i suita. Zapoznały uczniów z instrumentami muzycznymi takimi jak: obój czy wiolonczela.

Anna Simińska

23 marca cała społeczność szkolna świętowała nadejście kalendarzowej WIOSNY połączone z Dniem Amerykańskim. Tradycyjnie została wykonana Marzanna, którą uczniowie próbowali utopić w pobliskim stawie. Niestety pogoda była mroźna i Marzanna nie zdołała przebić lodu.

Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej na specjalnie przygotowany program artystyczny. Motywem przewodnim były stany: Teksas i Hawaje. Wielu uczniów specjalnie na tę okazję przywdziało przepiękne stroje kowbojów i hawajskie spódnice oraz łańcuchy i ozdoby z kwiatów. We wstępie uczniowie klasy VII pokazali w formie prezentacji historię odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, a także zabrali widzów na wycieczkę do najciekawszych miejsc Ameryki. Następnie uczniowie klasy III gimnazjum wcielili się w słynne postacie amerykańskie, m.in. można było zobaczyć: Charliego Chaplina, Madonnę, Michaela Jacksona, prezydentów Baracka Obamę i Donalda Trumpa, aktora Jamesa Bonda, Walta Disneya wraz z Myszką Mickey i Królikiem Bugsem oraz koszykarza Michaela Jordana. Uczniowie klasy II SP wykonali taniec kowbojski, a uczniowie klasy I SP zaprezentowali taniec egzotyczny. Kolejnym punktem programu był show „The Voice of Gościeszyn”, który prowadzili wspaniali prezenterzy : Patryk Średziński ( kl. III gim. ) i Aleksander Szymski ( kl. II gim).

W jury zasiedli : pani Katarzyna Michalak, która wcieliła się w rolę Agnieszki Chylińskiej, pani Małgorzata Kozdroń prezentowała Małgorzatę Foremniak i pan Hubert Stręk w roli Augustina Egurroli. Uczniowie z każdej klasy wykonywali po jednym utworze w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem artystycznym i wokalnym. a należy podkreślić, że zadanie było bardzo trudne.

Na zakończenie wręczone zostały nagrody i dyplomy za udział w dyktandzie z języka angielskiego oraz za konkursy plastyczne: „I love America” i „Moja ulubiona postać Walta Disneya” . Zapewne ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów.

Anna Simińska

14 marca odwiedził naszą szkołę „Teatr Bajeczny” z Bydgoszczy. Uczniowie klas 0- 3 mieli niecodzienną okazję obejrzeć widowisko słowno-muzyczne pt.: „Niezapominajki”. Potęga natury, siła przyjaźni oraz bliskości drugiego człowieka, umiłowanie miejsca w którym żyjemy – to nadrzędne wartości płynące ze spektaklu. Całości dopełniły: niezwykle kolorowa, wiosenna scenografia, przepiękne stroje aktorek oraz wspaniale dobrana muzyka i śpiew.

Wszyscy poczuliśmy, że wiosna jest już tuż, tuż.

Anna Simińska

W piątek 02. lutego br. w ramach doradztwa zawodowego dla klas VI-VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum zostało zorganizowane spotkanie z absolwentem naszej szkoły – panem dr Krzysztofem Cichoniem.

Zaproszony gość pochodził z pobliskiego Długiego Brodu i był uczniem szkoły podstawowej w latach 1994-2000 oraz gimnazjum w okresie od 2000–2003 r. Już w czasie najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę na wydziale telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu w 2017 r. obronił tytuł doktorancki. Dziś jest jednym z wykładowców katedry Radiokomunikacji.

Spotkanie z p. Cichoniem rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem przez dyrektora szkoły – p. Zbigniewa Jodełko. Następnie nasz gość przygotował krótką prezentację ukazującą znaczenie wiedzy zdobytej podczas nauki w szkole podstawowej i gimnazjum w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Starał się uzmysłowić uczniom, jak ważne jest wszechstronne wykształcenie.

Po zakończeniu wykładu p. Cichoń odpowiadał na pytania uczniów i nauczycieli. Najwięcej z nich dotyczyło charakteru studiów politechnicznych, pytano również o receptę na sukces oraz proszono o porady dla przyszłych studentów.

Zaproszony wykładowca obiecał zorganizować wyjazd gimnazjalistów do Poznania w ramach drzwi otwartych, aby przybliżyć im uczelnię i zachęcić do wybrania studiów technicznych. Na zakończenie spotkania pan dyrektor serdecznie podziękował dawnemu absolwentowi i zaprosił go ponownie do naszej szkoły.

Katarzyna Stefaniak

Jednym z wielu ciekawych dni, jakie dzieci mogły spędzić podczas ferii zimowych organizowanych przez Szkołę w Gościeszynie był „Dzień z robotami”. Budowanie i programowanie robotów, to zabawa i nauka w jednym.

Również po feriach zajęcia będą kontynuowane w piątki na 5 i 6 godzinie lekcyjnej. Organizatorzy serdecznie zapraszają zainteresowanych uczniów.

Anna Berend

26 stycznia odbył się apel  ogólnoszkolny, podczas którego dyrektor szkoły podsumował wyniki nauczania.  Na odznakę wzorowego ucznia zasłużyli następujący uczniowie:

– Michalina Ksobiech kl. IV

– Natalia Stołowska kl. IV

–  Karolina Pawełczak kl. VIa

– Szymon Zapalski kl. VIa

– Julia Pakulska kl VIa

– Angelika Antkowiak kl. VIa

– Oliwia Gawron kl. VIb

– Marcin Klinger kl. VIb

– Maja Stachowiak kl. VIb

– Angelika Kretek kl. VII

– Ewelina Pawełczak kl. VII

– Ilona Klinger kl. IIg

– Daria Ksobiech kl. IIg

– Dominik Strzeżyński kl. IIIg

Uczniowie, którzy wypracowali średnią   powyżej 5.0 zasłużyli na stypendium.  Stypendium naukowe  otrzymali: Michalina Ksobiech, Natalia Stołowska, Karolina Pawełczak, Szymon Zapalski, Oliwia Gawron, Maja Stachowiak, Marcin Klinger, Daria Ksobiech i Ilona Klinger. Natomiast  Weronika  Zacharzewska z kl VII i Patryk Średziński z kl. III g. otrzymali stypendium sportowe.

Gratulujemy!!!

Anna Simińska

Zgodnie z tradycją, jak co roku, uczniowie naszej szkoły przygotowali inscenizację narodzin Chrystusa. Przedstawienie odbyło się w piątek, tj. 22 grudnia w szkolnej sali gimnastycznej. W rolę aktorów wcielili się uczniowie kl. V, VI a oraz VI b pod okiem p. K. Stefaniak. O oprawę muzyczną zadbał p. M. Zawadzki wraz ze szkolnym chórem. Dodatkowo występ został wzbogacony popisem wokalnym maluszków z kl. II sp pod opieką p. J. Wendtland.

Całe przedstawienie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła niebiańskiej przestrzeni, w której głównymi bohaterami byli aniołowie przygotowujący się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Na scenie nie zabrakło kolorowych miotełek, niebieskich piórek wylatujących podczas trzepania kołdry, ubierania choinki, o której śpiewali drugoklasiści oraz dźwięku anielskiej trąby zwiastującej narodziny Jezusa.

Druga część przeniosła nas na pastwiska, gdzie przebudzeni pastuszkowie rozpoczęli wędrówkę do żłóbka, a trzej królowie wyruszyli za gwiazdą w poszukiwaniu drogi do Betlejem. Ostatecznie wszyscy odnaleźli ubogą stajenką z Józefem i Maryją, która śpiewała kołysankę małemu dzieciątku. Złożyli mu pokłon i dary, które ze sobą przynieśli.

Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Ostatnim punktem programu była wizyta Mikołaja, który obdarował dzieci słodkimi upominkami, a niegrzecznych postraszył rózgą.

Katarzyna Stefaniak

Szukaj

Kontakt

Gościeszyn 20
88-420 Rogowo
tel/fax: +48 52 302 49 07
mail: zps.goscieszyn@wp.pl

Galeria