W ostatnią sobotę, tj. 20 V 2017 r. uczniowie kl VI wraz z opiekunami p. M. Rubaj i p. K. Stefaniak zostali zaproszeni na ognisko oraz naukę jazdy konnej do Ochodzy. Organizatorami wydarzenia byli p. Jankowscy oraz Wiewiórowie.

Zbiórka odbyła się o godzinie 13.30 przy posesji p. Jankowskich. Kuba z kl. VI razem z rodzicami i sąsiadami pomagał przy siodłaniu koni. Dzięki sprawnej organizacji szybko mogliśmy zasiąść w bryczce, którą powoził p. Eugeniusz Wiewióra. Na osłodę otrzymaliśmy karton lodów i wyruszyliśmy na przejażdżkę po okolicznych lasach.

Zaskoczeniem dla nas okazały się niezwykłe umiejętności jeździeckie Kuby Jankowskiego, który samodzielnie nauczył się jeździć wierzchem. To on, na klaczy Karina, prowadził zaprzęg i zachwycał popisami sztuki jeździeckiej. Konie galopowały, a my rozbawieni podziwialiśmy piękno lokalnej przyrody.

Po powrocie do wioski czekały na nas ciepłe kiełbaski i domowe ciasta drożdżowe upieczone przez mamy. Wszyscy uczestnicy mogli również wsiąść na konie i przejechać się po wybiegu.

Katarzyna Stefaniak

W miniony piątek, tj. 19 V 2017 r. troje reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w powiatowym konkursie ortograficznym ,,O złote pióro gżegżółki” organizowanym w Gąsawie.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 10:00 w  Zespole Szkół im. Wandy Dubienieckiej. Naszą placówkę reprezentowali  Kamil Owczarzak (kl. IV), Karolina Pawełczak (kl. V a) oraz Angelika Kretek (kl. VI). Każdy z nich miał za zadanie uzupełnić luki w wydrukowanym tekście, który były dostosowany do wieku uczestników, ponieważ znajdowała się w nich różna liczba wyrazów: kl. IV – 48 słów, kl. V – 55, a kl. VI – 66. Uczestnicy zgodnie przyznali, że dyktanda nie były łatwe. Dodatkową trudność stanowił fakt, że teksty nie były czytane przez organizatorów i dlatego niektóre wyrazy były niejasne.

W każdej kategorii wiekowej przyznawane były trzy pierwsze miejsca, a osoba, która zrobiła najmniej błędów dostała pozłacana wieczne pióro. Niestety w tym roku naszym uczniom nie udało się wygrać. Natomiast za udział w konkursie  otrzymali oni dyplomy i nagrody książkowe, które wręczył pan dyrektor Jacek Superczyński.  Wszystkie dzieci obdarowane również zostały słodkimi upominkami.

Katarzyna Stefaniak

13 maja z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie
z podróżnikami Darią i Krzysztofem Nowakowskimi. Państwo Nowakowscy mają niecodzienną pasję i sposób na życie, a mianowicie są maszerami czyli startują w  wyścigach psich zaprzęgów w Skandynawii oraz organizują wyprawy w rejony polarne.

Na codzień promują aktywny tryb życia i etyczne traktowanie zwierząt. Prowadzą Dom Psiego Seniora, w którym obecnie przebywa ponad 30 psów rasy siberian hasky oraz alaskan husky.W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat ras psów zaprzęgowych.

Małżonkowie opowiadali też o wyprawie, którą zorganizowali  w  2010 roku, kiedy to, dwoma zaprzęgami, okrążyli największe europejskie jezioro Inari, znajdujące się w Finlandii za kołem polarnym.

Pan Krzysztof jest autorem książki pt.” 23 kilometr, której tytuł nawiązuje do wydarzeń z wyścigu Finnmarkslopet, rozgrywanego od ponad 30 lat w Norwegii. Jest to najdalej położony na północ wyścig psich zaprzęgów na świecie. Niestety, wskutek dramatycznych wydarzeń, nie udało mu się go ukończyć. Na 23 kilometrze „odszedł” jeden
z jego najlepszych psów. Prelekcji towarzyszył pokaz zdjęć.

Po zakończeniu spotkania był czas na indywidualne  rozmowy oraz  zakup autorskiej książki pt. „23 kilometr”.

 

 
Anna Simińska

6 maja uczniowie klasy 3 gimnazjum wraz z wychowawcą p. Anną Berend oraz p. Anną Simińską udali się na wycieczkę do Warszawy. Po przyjeździe do Warszawy wszyscy byli mile zaskoczeni piękną słoneczną pogodą, która utrzymała się do samego wieczora.

Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili posiadłości króla Jana III Sobieskiego
w Wilanowie. Następnie podziwiali Łazienki Królewskie, które zachwyciły ich zarówno architekturą jak i krajobrazem. Kolejnym punktem zwiedzania była warszawska starówka oraz Zamek Królewski, gdzie przechadzali się po komnatach króla Stanisława Augusta podziwiając wnętrza i arcydzieła sztuki.

Na koniec uczniowie zwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego wraz
z  ogrodami i tarasem widokowym na jej dachu.

Zapewne wrażenia z wycieczki na długo zostaną w pamięci uczniów.

 

 
Anna Simińska

W czwartek 27 kwietnia odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Aby uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę odegrały te wydarzenia historyczne, uczniowie kl. V b i VI wraz z opiekunami M. Rubaj i K. Stefaniak przygotowali program o wymowie patriotycznej.

Uroczystość rozpoczęła się prezentacją pocztów sztandarowych oraz wspólnym zaśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie głos zabrał p. dyrektor Z. Jodełko, który nakreślił genezę tego święta i zwrócił uwagę na nieprzemijającą wartość Ustawy Zasadniczej.

Prologiem do części artystycznej  był film, którego główną bohaterką została Nela – mała reporterka. To ona przez pryzmat ,,dziurki od klucza” pokazała kulisy przedstawienia, zdradziła sekrety prób i przymiarek kostiumów.

Akcja właściwa rozgrywała się w zaaranżowanej na deskach sceny sali lekcyjnej. Uczniowie:  Basia, Maciek i Marcin wraz z nauczycielką historii p. A. Henke przypominali najważniejsze wydarzenia historyczne poprzedzające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Podróżując do przeszłości mogliśmy poznać carycę Rosji, władcę Prus i Austrii oraz samego Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Epilogiem kończącym program artystyczny był materiał filmowy, dzięki któremu wraz z Nelą mogliśmy podpatrzeć próbę generalną i popisy wokalne chórzystów. Mała reporterka przypomniała nam również symbolikę barw polskiej flagi.

Patriotyczny wydźwięk przedsięwzięcia teatralnego został osiągnięty również dzięki przepięknej oprawie muzycznej, o którą zadbał p. M. Zawadzki wraz z chórem. Mieliśmy możliwość usłyszeć takie pieśni, jak: Witaj, Maj!, Witaj, majowa jutrzenko!, Wracam do domu.

Po przedstawieniu zostały ogłoszone wyniki konkursu ortograficznego, którego organizatorkami były p. M. Rubaj, K. Stefaniak. Pan dyrektor pogratulował laureatom i wręczył im nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Katarzyna Stefaniak

Komiks „Historia Polski” w wykonaniu Mateusza Zapalskiego z kl. I gimn. oraz po prawej stronie „Historia Obrazu Matki Bożej z Gościeszyna” w wykonaniu Weroniki Sparniak kl. III gimn.

Anna Simińska

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, w naszym Oddziale Przedszkolnym został ogłoszony konkurs-,,Zając jak malowany”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci z grupy ,,3 i 4’’-latków, grupy ,,0’’ i ich rodziców. Prace wykonano dowolną techniką i w dowolnym formacie. Bardzo trudno było wybrać tę najpiękniejszą i najciekawszą, dlatego każde dziecko otrzymało nagrodę. Celem tego konkursu było rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dziecięcej, kształtowanie kreatywności i wrażliwości estetycznej, rozbudzanie zainteresowania symboliką i tradycjami wielkanocnymi.

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo.

Anna Gehrke

 

3 kwietnia sześcioro uczniów z publicznego gimnazjum wzięło udział w Powiatowym Konkursie Poezji Angielskiej w Żninie.  Do konkursu recytatorskiego przystąpili następujący uczniowie: Wiktoria Danielska z kl. I gimn., Dominika Danielska i Paulina Stachowiak z kl. II gimn. oraz Bartosz Filipiak, Jakub Grzechowiak i Krystian Kuster z kl. III gimn.  Mimo, że  przedstawiciele naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w tego typu konkursie, to spisali się znakomicie, a w szczególności Jakub Grzechowiak, który zajął w III miejsce. Gratulujemy!

Anna Simińska

31 marca uczniowie klasy I szkoły podstawowej  spędzili popołudnie i wieczór w bibliotece szkolnej.  Była to dla nich niecodzienna okazja do zgłębienia tajemnic ukrytych w książkowych regałach. Uczniowie  uczestniczyli w różnorodnych zabawach integracyjnych  i quizach i konkursach walcząc o nagrody. Po wspólnej kolacji złożyli przyrzeczenie,  a następnie zostali pasowani na czytelników biblioteki.  Na zakończeni udali się podchody.

Anna Simińska

  1. marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Ortograficzny, którego organizatorkami były p. Maria Rubaj oraz p. Katarzyna Stefaniak. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna kl. I-III. Uczestnicy uzupełniali teksty dyktand, które były dostosowane do różnych przedziałów wiekowych.

W kl. IV najlepszy okazał się Kamil Owczarzak, drugie miejsce zajęła Aleksandra Stachowiak, natomiast trzecie – Magdalena Kasprzyk.

W klasach V a i V b kilkoro uczniów zakończyło rywalizację z tymi samymi wynikami, dlatego też przeprowadzono drugą turę. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Karolina Pawełczak (kl. Va), drugie – Maja Stachowiak (kl.Vb), a trzecie – Szymon Zapalski (kl. Va).

W kl. VI bezkonkurencyjna okazała się Angelika Kretek, tuż za nią znalazła się wiktoria Grzesik, natomiast ostatnie miejsce na podium przypadło Arkadiuszowi Męskiemu.

Młodzież gimnazjalna kl. I-III rywalizowała w jednej kategorii wiekowej. Pierwsze miejsce przypadło Jakubowi Grzechowiakowi (kl. III), drugie – Wiktorii Danielskiej, a trzecie Kindze Doman (kl.II).

Wymienionym zwycięzcom zostaną wręczone nagrody książkowe. Natomiast wszyscy uczestnicy ortograficznych zmagań zostali obdarowani słodkimi upominkami. Laureaci pierwszych miejsc kl. IV-VI będą reprezentować naszą szkołę podczas Konkursu Ortograficznego o pióro Gżegżółki, który zostanie organizowany 15 maja br. w Gąsawie.

Katarzyna Stefaniak

 

Szukaj

Kontakt

Gościeszyn 20
88-420 Rogowo
tel/fax: +48 52 302 49 07
mail: zps.goscieszyn@wp.pl

Galeria